Arvonta: MoMA Moleskine
Julkaistu: lokakuu 21, 2009 | Aiheet: Arvonta | Avainsana(t): Moleskine, MoMA, New York | 38 Kommentit »Ostin pienen tuliaisen New Yorkin matkalta. Ajatuksena oli, että arvon MoMA Moleskine-muistikirjan niiden kesken, jotka ovat jättäneet kommentin kolmeen seuraavaan kirjoitukseen: 1. plan & see, 2. eat & drink a bit ja 3. shop. En saanut ikinä kirjoitettua shoppailusettiä. Se paisui ja muodostui taakaksi.
Jotta peli on reilu, toimitaan näin. Ne jotka ovat kommentoineet New York -kirjoituksia kesällä, saavat kisaan 2 arpaa/heppu. Muut tähän kirjoitukseen kommentin jättäneet saavat 1 arvan/heppu. Osallistumisaikaa on ke 28.10 klo 9.00 saakka. Kertokaa vaikka, mitä rustaistte muistikirjaklassikkoon, jos voittaisitte sen.
Lykkyä!

Samanlaisia kirjoituksia:
- Arvonta: Tonfisk Designin sirottimet
- Arvonta: Ergorapido
- Arvonta: Istanbulin tuliaiset
- Arvonta ja kysely
- Arvonta: 5 lippua Habitareen

Työskentelen toimittajana, ja viime aikoina juttuideoita ei ole putkahdellut päähän entiseen tyyliin.. Olen sataprosenttisen varma, että jos laukussani olisi tämä muistikirja, ideoita pulppuaisi yhtenä virtana
New Yorkista kun muistikirja on, niin se pääsisi taas reissaamaan matkapäiväkirjana seuraavalle lomalle kanssani!
Iih -ihana moleskine!
Minun muistikirjani kulkisi, varsinkin tässä nykyisessä elämäntilanteessa, mukana kokoajan. Graduni on alkutekijöissään ja täytyy myöntää, että se pyörii päässä kokoajan. Päähän singahtelevia ideoita olen kirjoitellut kuittien taakse ja kalenterin lehtien väliin, mutta myöhemmin kirjauksia on vaikea löytää. Niiden pitäisi päästä yksien kansien väliin.
Kirjoittaisin siihen pieniä pätkiä elämästäni,raapustelisin sen sivuille mahtavia reseptejä. Veisin sen ulkomaille ja kirjoittaisin kotimaasta jotta muistaisin millaista on kotona.
Olen menossa NYC:iin tammikuussa siippani kanssa ja mä raapustelisin tuohon muistiin nuo veden kielelle nostattavat ravintolavinkkisi ja niiden osoitteet. En malta odottaa, niin herkuilta kaikki ruuat näyttivät…
Minä antaisin muistion siipalleni, joka taistelee opintojen ja työelämän pyörteissä, silti koittaen jakaa aikaansa myös minulle. Kenties se avustaisi asioiden (tärkeys
)järjestyksessä pitämisessä!
mä ottaisin sen itselleni.
Kannan aina muistikirjaa mukanani. Kirjoittelen siihen ylös maailmalta tai lehdistä löytyviä kivoja linkkejä, esineitä, reseptejä sekä käsityöideoita. Muistikirjasta löytyy myös kirppariosoitteita. Uudelle muistikirjalle on aina käyttöä
Laittaisin muistikirjan yöpöydälleni ja kirjoittaisin siihen pienen tyttäreni osuvimmat lausahdukset ja hassut tapahtumat, hänelle itselleen vanhempana luettavaksi . Tällä hetkellä jutut jäävät kirjaamatta, tai päätyvät lipuille ja lapuille sinne sun tänne
…muistikirja saisi sisuksiinsa ajatuksia ihanasta arjesta kahden pikkutytön kehitystä seuratessa. saisivat sitten aikuisina katsoa ajassa taaksepäin, että mitä se äiti haaveili ja mitä äiti ajatteli meistä ja elämästä yleensä kun oli minun ikäiseni ja minä olin ihan pieni vasta…
Muistikirjaan kirjaisin aika ajoin päähän pälkähtäviä ideoita projekteihin (fontteja, sivun ulkoasua yms.).
Vannoutuneena listojen tekijä vihkosta saattaisi hyvinkin löytyä päivän kauppalistaa ja muuta vastaavaa
Viime aikoina Google Docs ei ole enää riittänyt ajatusten kirjaamiseen (tietokone kun ei aina ole lähellä). Kieltämättä voisin taas pitkästä aikaa kokeilla analogista versiota; sitä kun olisi piirun verran helpompi kantaa mukana
Muistikirja tulisi kulkemaan mukana ulkomailla matkapäiväkirjana, juuri sopivan näköinen ja kokoinen, täältä tullaan New York!!
Kirjoittaisin muistikirjaan muistilistoja, linkkejä, vinkkejä, ajatuksia..
Piirtelisin ja luonnostelisin, postaisin tuotokset blogiini. Ottaisin muistikirjan mukaan matkoille ja pitäisin sen aina mukana.
Muistikirja aina käytössä. Päässä liikaa keskeneräisiä ideoita ja juttuja, ja sitten kirjailen niitä sinne ylös. Ja haluisin niin kovasti mennä NYC:iin… Tässä saisin palasen, kun en varmaan muuten pääse.
Muistikirjaan kirjoittaisin toki kaikkea muistamisen arvoista, mutta kieltämättä sinne tulisi mysö piirreltyä ja luonnosteltua, eritoten tylsissä kokouksissa.
Ja kiitokset hienosta blogista
reseptejä, kuinkas muuten!
Mähän kirjoittaisin tietysti väikkäri-ideoita, niitä kun tulee mieleen aina silloin kun ei ole koneen ääressä…
Tekisin kuten Picassokin aikanaan – piirtäisin kirjaan! Luonnoslehtiöni uhkaa täyttyä ja etsii aktiivisesti jatkajaansa.
En osaa käyttää kalenteria. Muistikirjaan kirjoittaisin kaikki muistamisen arvoiset asiat peräkkäin, ja viivailisin sitä mukaa yli kun kaikki tärkeät asiat, esineet, tapahtumat yms. olisi muistettu!
Tällä hetkellä olenkin vailla sopivan kokoista, tyylikästä ja laukun pohjalla pyöriskelyn kestävää muistikirjaa. Tuo ihastuttava muistikirja kulkisi matkassani varmasti aina, jos onnetar vain suosisi. Kirjaan kirjaisin kiinnostavia sitaatteja, jotka jollakin tavoin kolahtavat ja antavat ajattelemisen aihetta. Kirjavinkkejä, mitä kannattaisi kirjakaupasta tai kirjastosta kotiin kantaa. Sellaisia uusia itselle tuntemattomia artisteja, joita Spotifysta kuunnellessa kylmät väreet juoksisivat pitkin selkää tai energia virtaisi pitkin kroppaa. Ystävien vinkkaamia asioita, “kokeile ihmeessa tätä tuotetta ja käy katsomassa tämä näyttely”. Kauniita ajatuksia ja ajatuksenvirtaa sopivassa suhteessa.
Rrrakastan muistikirjoja, ja mukana kulkee toisinaan useampikin eri asioita varten. Opiskelen korumuotoilua, väsään lopputyötä ja mielessä pyörii muutenkin sata eri asiaa. Kuningasideoiden häivähdettyä mielessä sitä usein ajattelee, että pitääpä muistaa tää kun saa jostain taas kynän ja muistikirjan käteensä, mutta hajamielisyyksissäni unohdan aina, että mitä se oli, voi ketutus! Taskukoon muistikirjan lulisi pysyvän paremmin lähettyvillä.
Entisen Moleskinen juuri täytyttyä kouluhommista raapustaisin uuteen vain piirroksia – ja muuta opiskelujuttuja inspiroivampaa.
Kirjaan täyttyisi varmasti useista eri asioista, kuten piirroksista, muistamisen arvoisia asioita ja paaljon muutakin kivaa.. =)
Kirjoittaisin siihen ylös kaikkia niitä ihania pieniä ja suuria asioita ja tapahtumia jotka saavat minut joka päivä onnelliseksi ja iloiseksi. Kun sitten välillä tulee se päivä että maailma tuntuu kaatuvan päälle, niin kirjaa lukemalla muistaisin taas ne kaikki ilon ja onnen aiheet joita elämässäni on.
Ja kiitos upeasta blogistasi, tämäkin tuo iloa elämääni!
Olen niin muistikirjojen suurkuluttaja että uudelle olisi tilaa
varsinkin kun vanha päiväkirja alkaa olla täyttymään päin
Rakastan muistikirjoja. Yksi on töissä, yksi on kotona, yksi lapsella, yksi reseptejä varten. Puutarhamuistikirjaa minulla ei ole, joten tämä voisi olla sellainen.
T:Heidi
Minulla muistikirja kulkee mukana kaikkialle ja täyttyy niin osoitteista, suunnitelmista, suttailuista kuin resepteistä.. jos voittaisin niin tämä yksilö pääsisi jatkamaan tätä jokapaikan muistikirja sarjaani.
Siitä tulisi mukana kulkeva minipäiväkirja. Rakastan erilaisia muistikirjoja, ja hankkisin niitä vaikka kuinka paljon.
Oi, mä oon just ostanut asunnon ja tämän takia kirjoittaisin sinne ylös kaikkia hyviä sisustus- ja remontti-ideoita.
Kaikki ne ympäriinsä lipuilla ja lapuilla olevat reseptisuosikit. Vihdoinkin yksiin kansiin.
Ihana muistikirja!
Rustaisin muistikirjaan kaikki ostosvinkit, ideat ja suunnitelmat.
Suki tietenkin pitäisi kirjaa kirpputori ja huuto.net myynneistään, jotta tietää paljonko puuttuu seuraavasta disaintuotteesta. Tällöin vihkokin tulisi kierrättämällä, joten ois niin ekoteko, että!
Voisin myös luonnostella seuraavia tarra- ja etiketti-ideoita siihen, jihaa!
[...] Arvonta-aika on nyt päättynyt. Voittaja ratkeaa viikonloppuna. Sori, olen nyt vähän [...]
[...] eteisen maton. Se saikin lähteä rozkiin. Muita koiruuksia I Has A Hot Dogissa. Ja arvonnassa muistikirjan voitti Elisabet. Congratz Liz [...]
Ehkäpä pieni pala NEW YORKia sytyttäisi kipinän matkustaa ensimmäistä kertaa Amerikan maalle.. =)
@mimu: Voi kun tämä arvottiin jo melkein vuosi sitten