Luova koti radiotehtaassa

Julkaistu: syyskuu 28, 2009 | Aiheet: Asuntoesittely | Avainsana(t): , , , | 9 Kommentit »

Tommi Aitio on kirjoittanut Kauppalehti Optioon jutun loftien syntyhistoriasta. Tommin juttuja on aina kiva lukea, niin nytkin. Tässä tarinaa! PS. NCC:n rakennuttamia asuntoja on vielä myynnissä.

“Toisen maailmansodan jälkeen New Yorkin Sohossa tapahtui kummia. Taiteilijat ja yleisboheemit alkoivat katsella rähjäisiä tehdasrakennuksia etsien avaraa tilaa luomisvoimansa pyrskähtelylle. Syntyi loft-kulttuurin ensi aalto.

Loft-asumisen seuraavassa vaiheessa robusteja teollisuustiloja alkoivat asuttaa dynaamiset pankkiirit ja tyylitietoinen mainosväki, hetken kuluttua myös piippua polttelevat perheenisät lapsikatraineen. Viimein Lohikäärmeen vuosi -elokuvassa (1985) brooklyniläisen tehdaskiinteistön holtittoman hienot näkymät Manhattanille aurasivat tietä loftien valtavirtaistumiselle.

New Yorkin ja Lontoon kaltaisissa satamakaupungeissa on riittänyt rakennuskantaa uudentyyppisen asumistavan muodostumiselle. Manner-Euroopassa Berliini on näyttänyt suuntaa.

Myös Helsinki liittyy urbaanien suurkaupunkien sykkeeseen. Arkkitehtitoimisto Helamaa ja Pulkkinen on suunnitellut Taliin, entiseen Helvarin radiotehtaaseen autenttisen loft-muunnelman. Asuntoja ei ole jaettu ahtaiksi kopperoiksi, ja sisätiloihin esille jätetyt kattopalkistot ja sienipilarit muistuttavat kauniisti rakennuksen alkuperäisestä käytöstä. Vain näkymä Williamsburgin sillalle ja Ellis Islandille puuttuu, mutta niin se puuttuu Lontoon Docklandsin kalleimmistakin lofteista.”

radiotehdas

Samanlaisia kirjoituksia:

  1. 2.12. – Kylässä: jarin koti
  2. Paanasen Markon loft
  3. Kylässä: Ilonan koti
  4. Koti vai konttori?
  5. BB-talon look ja OpenHouseHelsinki


9 Comments on “Luova koti radiotehtaassa”

  1. 1 Kaisa said at 11:48 on syyskuu 29th, 2009:

    Onpa muuten kosmisen kalliita kämppiä! o_O Toki aivan ihania, siitä ei pääse mihinkään, mutta on hieman liian kova hinta erikoisuudesta…

  2. 2 esba said at 22:15 on syyskuu 29th, 2009:

    @Kaisa: Suolaista on! Totta!

  3. 3 Alfiesi said at 11:18 on syyskuu 30th, 2009:

    Liian kalliita nuo NCC:t ja “aitous” puuttuu. Pitäisi itse ostaa joku hylätty tehdas hornan tuutista ja rakentaa sinne, eikä muuttaa tällaiseen toimistopäälliköille euron kuvat silmissä suunniteltuun.

  4. 4 J said at 20:09 on syyskuu 30th, 2009:

    Lofteissa viehättää yksinkertaisuus ja selkeät linjat, ja jotenkin näissä on onnistuttu se hukkaamaan. Lähdetty tekemään tavallista asuntoa tehdasrakennuksen sisälle, kalusteetkin näyttää valmiilta pakettiratkaisuilta, lopputuloksena sekamelska. Ja tuon malliasunnon sisustus vetää aika sanattomaksi.

  5. 5 esba said at 23:20 on syyskuu 30th, 2009:

    @Alfiesi: Tässä on kieltämättä hukattu tunnelmaa. Tulee vähän mieleen koloniaalinen markopaananen-loft ks. http://kaksihuonettajakeittio.com/2009/03/17/paanasen-markon-loft/

    @J: ks. edellinen. Mutta tykkään kyllä ihan asunnon huonejaosta. Iso tila ja keittiösyvennys vasemmalla.

  6. 6 sitruuna said at 17:02 on lokakuu 2nd, 2009:

    Näitä katselin jossain välissä enemmänkin, vaan pihapohjapiirros tyrmäsi – talo on L:n muotoinen ja keskelle jää piha, jonka toisilla reunoilla on uusia kerrostaloja. Siihen keskellä olevaan pihaan on tietysti sijoitettu lasten leikkipaikka – mikä ihana kaikupohja kiljunnalle! Ei kiitos, ei ikinä kotia, jossa on ikkunan alla leikkipaikka. Eikä se kyllä sovi loft-tyyliin, loft on jotain urbaania, cityä, karheaa, eikä mitään keskiluokkaista leikkipihameininkiä.

  7. 7 esba said at 18:33 on lokakuu 2nd, 2009:

    @sitruuna: Me kävimme tsekkaamassa paikan, kun asunnot tulivat ennakkomarkkinointiin. Tuo kaikukoppahomma pitää varmasti paikkaansa. En ollut tullut ajatelleeksi sitä itse. Henkilökohtaisesti kyllä tykkään, kun sopivan verran – korostan sopivan verran – naapureiden ääniä kantautuu omaan kotiin. Siitä tulee rauhallinen ja turvallinen olo.

  8. 8 Ellis said at 16:26 on lokakuu 3rd, 2009:

    Olen itsekin käynyt tuolla fiilistelemässä ja on nyt pakko sanoa, että on tuo kohde sitten aitoa loftia tai olkoon sitten pelkkä markkinointikikka, niin siitä huolimatta Radiotehdas on oikeasti aika tunnelmallinen kohde moneen nykyisin rakennettavaan uudiskohteeseen verrattuna. :)

  9. 9 esba said at 17:51 on lokakuu 3rd, 2009:

    @Ellis: Täysin samaa olen. Eihän Radiotehdasta voi rinnastaa suoraan mihinkään uudiskohteeseen. Mutta kieltämättä jotain tuossa on vähän menetetty. Voisi jättää rajummin alkuperäisiä pintoja esille. Ne kun ovat niin harvinaisia ja kauniita.


Leave a Reply