OpenHouseHelsinki-liput jaossa

Julkaistu: elokuu 25, 2009 | Aiheet: Tapahtumat | Avainsana(t): , | 4 Kommentit »

OpenHouseHelsinki-tapahtuma järjestetään taas 10.–12.9.2009. Se avaa ovet sinne, minne ei tavallisesti pääse. Tämän vuoden kohteita ovat muun muassa eri suurlähetystöt, Alvar Aallon ateljee, Hakaniemenrannan virastotalo ja Tuomarilan päiväkoti.

Kierroksille on tänäkin vuonna vapaa pääsy, mutta liput on noudettava etukäteen. Niitä saa nyt Helsingin kaupungintalon Virka-infosta ja Kampista Kaupunkisuunnitteluviraston Laiturilta. Tämä on erittäin kannatettava muutos. Kävin viime vuonna kurkkimassa Arabianrannan lofteja, jotka ovat sittemmin kokeneet surullisen kohtalon. Kierros oli väen paljouden ja suunnittelemattomuuden takia yhtä kaaosta – epämääräistä haahuilua pimeissä, ikkunoistaan vielä pressutetuissa asunnoissa. Kokemus ei ollut mieltä ylentävä. Lähdin kaverini kanssa vartin päästä kotiin. Vettäkin tihkutti.

Mikä kohde itseäsi kiinnostaa? Katso kaikki paikat OpenHouseHelsingin sivuilta.

Päivitys 25.8. klo 13.30
Kiitos Jukka paljon tiedosta! Oho. Kaikki liput kohteisiin on jo jaettu. Soitin Virka-infoon ja Laiturille varmistaakseni asian. Miten tässä nyt näin kävi? Hö.

ohh09

Samanlaisia kirjoituksia:

  1. BB-talon look ja OpenHouseHelsinki
  2. Julistebiennalessa
  3. Flow 09
  4. Arvonta: 6 lippua Habitareen


4 Comments on “OpenHouseHelsinki-liput jaossa”

  1. 1 Jukka said at 13:24 on elokuu 25th, 2009:

    Kaikki liput taisi mennä jo eilen…

  2. 2 esba said at 13:31 on elokuu 25th, 2009:

    @Jukka: TÄH!!! Oikeesti?!?! Pitääpä soittaa tuonne ja kysyä. Hyvä, kun sanoit.

  3. 3 Jukka said at 13:34 on elokuu 25th, 2009:

    Joo. Niin ne sivuillaan sanoo. Nimim. jäi kanssa hakematta.

  4. 4 esba said at 14:04 on elokuu 25th, 2009:

    @Jukka: Hitto.


Leave a Reply