Postiluukusta tai kioskista

Julkaistu: Elokuu 20, 2009 | Aiheet: Sisustusliikkeet | Avaisana(t): , , | 11 Kommentit »

En varmasti ole ainoa, jonka ulko-ovessa lukee ”Ei mainoksia”. Tässä vaiheessa vuotta kyltin voisi ottaa pois – Ikean uusi vuoden 2010 kuvasto postitetaan nyt. Tämän vuoden hitti on se, että katalogin voi tästä päivästä lähtien noutaa myös Ärrältä. Hyvä, hyvä, kiitosta vaan!

Hain tänään omani. Kuvasto oli aiempaa fyysisesti pienempi. Myös uutuusvalikoima tuntui suppealta. Sisusteut asunnot oli tungettu täyteen tavaraa ja avohyllyjä. En oikein tykännyt. Jotain tarttui kuitenkin silmään. Aikomuksenani oli listata mieluiset uutuustuotteet, mutta valitettavasti Ikea.fi-sivustoa ei ole vielä päivitetty kaikkien tuotteiden osalta. Moka, moka, harmi vaan!

Tässä kuitenkin Abstrakt-keittiö, jota saa nyt myös harmaana. Näyttää vähän samalta kuin Kvik-keittiö.

Päivitys 25.8.
Markkinointi&Mainonta uutisoi myös aiheesta. Jutussa kerrotaan lisäksi Ikean sisustusprojektien minidokumenteista, joiden tähtenä ovat suomalaiset erilaiset perheet. Hyvä konsepti!

ikea_keittio

kvik_3

Jaa eteenpäin
  • E-mail this story to a friend!
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • del.icio.us

Samanlaisia kirjoituksia:

  1. Samat tykkäykset
  2. Tuore patjatesti
  3. Fantasiamaailman tulipesä
  4. Viikonlopun meno


11 Comments on “Postiluukusta tai kioskista”

  1. 1 TL said at 14:55 on Elokuu 23rd, 2009:

    Hei, mikä on tuo harmaa pallo alemmassa kuvassa? Näyttää aivan jumppapallolta, mutta tyylikkäämpi. ;) Onkohan se istuin?

  2. 2 Joy said at 14:56 on Elokuu 23rd, 2009:

    Kiinnitin huomiota ihan samaan asiaan, hiukan tunkkaiselta näytti. Vaikka mainoshan tuo on, ja kaikki esineet pitää tietysti saada esille. Ikävä kyllä kotona avohyllyt harvemmin näyttävät samalta kuin kuvastoissa ;)

    Kaunis keittiö kyllä.

  3. 3 W said at 14:57 on Elokuu 23rd, 2009:

    Mahtavaa! Kiitos vinkistä, täytyykin kipaista lähimmälle Ärrälle… :)

  4. 4 esba said at 14:57 on Elokuu 23rd, 2009:

    @TL: Voisi olla! En tiedä yhtään. Mutta style se on :)

    @Joy: Aivan. Avohyllyt ovat myös varsinaisia pölyn kerääjiä. Ja ilme on silloin aika sekava. Itse yritän päästä kaikista avohyllyistä eroon sitten, kun tästä asunnosta muutetaan.

    @W: Kätevää, eikö!

  5. 5 Julmuri said at 14:58 on Elokuu 23rd, 2009:

    Jee! Kiitos tiedosta, taidankin heti juosta kuvaston tuosta Ärrältä… Kruunaa mun tyttöhömppäviikonlopun yksin kotona :)

    Samaa olen harmitellut itekin kun ei tule mainoksia niin jää Ikean kuvastokin tulematta. Ja jostain syystä niitä ei Ikeasta jaeta mielellään ulos – ennen kun täälläkin oli Ikea pyysin Espoon liikkeestä kuvastoa niin ei ne meinannu antaa sitä kun jankkasivat että se toimitetaan kyllä joka kotiin. Öhh, ei toimitettu Åboon ainakaan?

  6. 6 sitruuna said at 15:00 on Elokuu 23rd, 2009:

    Punaista, punaista, punaista, sinistä ja punaista.

  7. 7 esba said at 15:01 on Elokuu 23rd, 2009:

    @Julmuri: Toivottavasti oli kivaa hömppää :) Itse nyysin aina vahingossa sen lainakuvaston.

    @sitruuna: JOO! Punaista oli TODELLA paljon. Punavalkoraidallinen divaani oli kyllä freesi. Siitä diggasin.

  8. 8 Kaneli said at 21:52 on Elokuu 23rd, 2009:

    Samaa mieltä. Kuvasto oli tunkkainen ja synkkä. Jotenkin tuntui, että koko taitto ja ‘kotikuvat’ olivat vajonneet jonnekin takaisin 90-luvun sekasotkuun. Näkemyksetön kaikin puolin. Ei inspiroinut, vaikka en Ikealla koko kotia sisustakaan.

  9. 9 esba said at 22:13 on Elokuu 23rd, 2009:

    @Kaneli: Ensinnäkin JEE! Tämä on ensimmäinen kommentti tälle serverin kautta pyörivälle blogille. Homma toimii siis nyt jo jotenkin.

    Harmi homma tosiaan. Kuvasto ei ollut mikään superhitti. Liikaa tavaraa ja selkeys vähän hakusessa.

  10. 10 Jaana said at 18:44 on Elokuu 25th, 2009:

    Hyvä kun muistutit kataloogista, huomenna kaverit hakevat mulle patjoja Toulousen Ranskan Ikeasta tullessaan tänne Andorraan kyläilee, ei ole se Ikea ihan lähellä, toinen on sitten Barcelonassa, joten kyllä se Ärrä on sitten kätevämpi paikka… mukavaa lukea sun blogia…

  11. 11 esba said at 23:03 on Elokuu 25th, 2009:

    @Jaana: Kiitos palautteesta! Olenkin myös selaillut blogiasi. Andorra vaikuttaa todella kauniilta. Ärrä voi olla sinulle tosiaan hieman kaukana sieltä katsottuna. Suomessa se on varsin kätevä jakelupiste.


Leave a Reply