Käpylän kämppä maailmalla
Julkaistu: Elokuu 19, 2009 | Aiheet: Asunnon ostaminen, Asuntoesittely | Avaisana(t): Huoneistokeskus, Käpylä, Loft, New York Times | 20 Kommentit »Haahuilin tänään Huoneistokeskuksen Kotikartta -sovelluksessa ja ihastuin tähän Käpylän Olympiakylän asuntoon – kukapa tästä ei tykkäisi. Kaverin Facebook-linkistä huomasin, että sama loft-henkinen tupa on esitelty myös The New York Timesin sivuilla. Welcome to Finland! Näin Suomen asuntomarkkinat voivat kyseisen artikkelin mukaan:
”With second-quarter gains of 2.3 percent in Helsinki and 5.8 percent in the country as a whole, prices have rebounded, she said, only 3.3 percent lower than the peak in Helsinki and 2.8 percent lower in the country as a whole. The most recent data released by Statistics Finland showed an average price per square meter of 2,887 euros (about $381 a square foot) in Helsinki, versus 1,500 euros a square meter (about $198 a square foot) elsewhere in Finland.”
Päivitys 14.9.2009
Kommentoija täsmensi virheen kirjoituksesta. Kiitos! Tämä asunto sijaitsee Kisakylässä, ei Olympiakylässä. Olympiakylä on Koskelantien pohjoispuolella, ja se rakennettiin vuoden 1940 olympialaisia varten (joita ei sattuneesta syystä järjestetty). Kisakylä on Koskelantien eteläpuolella, ja se taas rakennettiin vuoden 1952 olympialaisiin.







Samanlaisia kirjoituksia:





Aivan huikea asunto! Minäkin haluan nämä kuvat nähtyäni muuttaa loft-asuntoon. Tiedätkö mikä on asunnon pinta-ala? Näyttää isolta, mutta onko tilan tunne kuitenkin saatu enimmäkseen aikaan tilaratkaisulla?
@Tuikku: Loftit ovat upeita. Jossain vaiheessa vielä muutan sellaiseen. On se ihan tilava. Aivan liiiiiiiiian kallis myös. Too bad.
Tässä suora linkki: http://www.huoneistokeskus.fi/Aspx/Realty/RealtyDetails.aspx?Tab=Details&RealtyID=7043361&SearchID=b7ceb3ea783540f78823f954d4aea12a
Noi on kyllä kivoja. Samanlaisia on Länsi-Herttoniemessä ja nekin 50-luvulta. Siis ajalta, kun vielä osattiin tehdä yksilöllisiä edelleen haluttavia kämppiä. Ja myös urheilukadulla aivan rokkimäkin vieressä on kaksikerroksinen 30-luvun kerrostaloasunto. Miksi noiden tuotantoa ei todellakaan jatkettu, kun usein vintitkään ei ole parasta hyötysuhdetta. Mutta onhan meillä edelleen se kehittyvä kerrostalo projekti. Jossa vain lama saattaa syödä suurimmat unelmat. Lukekaa (ja naurakaa!)
Vielä käpylän kämpästä. Ainoa miinus ja mun mielestä SUURI sellainen on vuokratontti. Vielä kun Huoneistokeskus ei ole viitsinyt edes mainita vuokrasuhteenpäättymispäivää ja tämän hetkistä vuokraa, e/v. Tontin omistuskin selviää vasta kohdasta ”lisätiedot ja kuvat”, vaikka sen olisi saanut täyttämällä jo etusivulle. Nimittäin vuokrasuhde päättyy lähivuosina tai jopa päivinä? Vrt Merikannontie 3, jonka vuokrasuhde päättyy 30.9.2009 ja tontin suuruus 4600m2 ja vuokra vuodessa vaatimattomat 1375e. Jokainen voi kuvitella mihin vastike nousee reilun kuukauden päästä…
Semmottis..
Miksi mun pulssi nousee aina näistä?
@jari: Totta, aika iso osa Käpylän ja Vallilan kämpistä sijaitsee harmillisesti vuokratontilla. Käpylässä useita vuokrasuhteita päättyy vuonna 2010. Jo nyt jotkut vastikkeet ovat todella kovia, tyyliin yli 300 euroa 50 m2:n kämpässä. Just noissa Olympiakylän asunnoissakin on tällaisia.
Itse en kiihdy asiasta, mutta harmittaa tietty, että tilanne on tuo. Olisivat muuten kivoja asuinpaikkoja, kunhan välttää pahimmat melut hämeentieltä, mäkelänkadulta ja koskelantieltä.
Harmistuin todellakin vain LKV:lle, joka on vielä sitoutunut hyvään välitystapaan (Huoneistokeskus Oulunkylä) ja vain sähköisessä esitteessä on mainita vuokratontista. Mutta vuokrasuuhteesta tai vuokrasta ei.
Merikannontien casessa oli muutama pettynyt ostaja ja heidän mielestään tietoja jopa salattiin kun he ostivat kämppänsä muutama vuosi sitten. Nyt jotkut ovat joutuneet luopumaan hyvästä kaupasta, kun asumiskustannukset nousevat taivaisiin. Ja arvata saattaa, kun tieto on esillä, niin asunnonarvo ei varmaan ainakaan nouse.
Ja näissä tapauksissa putkiremontti on toisarvoista.
No, saisihan sitä kysyttyä huoneistokeskukselta. Mutta luulisi, että he kertoisivat sen itse. Vai eikö se vaikutakaan suoranaisesti asuntokauppaan???
@jari: Tuo Merikannontien case ei ole itselleni tuttu. Mutta samaa mieltä olen, että kaikki faktat pitäisi esittää heti myynti-ilmoituksessa. Nyt tietää heti, että jos tekstissä ei ole mainittu putkiremonteista mitään, putket on tehty joskus 60-luvulla tai ei ollenkaan – jos siis tilaa esitteen, saa tuon tiedon ainakin selville. Ei kukaan tuollaisessa kuitenkaan halpaan mene – miksei pistäisi tietoa esille siis välittömästi.
Heh, kuolailin tuota kämppää tässä joku aika sitten ja meinasin jo mennä katsomaankin, kun asunnonvaihtoajatuksissa olin. Tosin sama tökkäsi heti mistä tässäkin oli puhe, vuokratonttiin. Aika huikeat lisämenot tulossa, kun muistaakseni jostain muusta yhteydestä bongasin että vuokrasoppari oli päättymässä oliko nyt ensi vuonna vai miten. Lähellä kuitenkin. Jos taloyhtiö päättää ostaa tontin omaksi (kuten Merikannontiellä on jotkut tehneet), tulee lisämenoa kymmeniä tuhansia tuon kokoiseen asuntoon. Hilipatihippan…
Tuo kyseinen asunto ainakin jossain vaiheessa katosi Huoneistokeskuksen listoilta, joten oletin myydyn jo. Siellä on muuten toinenkin vastaava, vähän pienempi, samalta kadulta.
@sitruuna: Uudiskohteissa tuo lunastusoikeus taitaa olla melkein aina mahdollista. Onko niin vanhoissakin kohteissa? Silloin kun vuokrasopimus umpeutuu ja uusi tulee voimaan?
Ihanahan tuo asunto on. Tyyris vain, kallista, kallista!!!
Merikannontiellä todellakin jotkut onnekkaat yhtiöt ostivat tontit omikseen 90-luvun lopussa hinnalla, jota pidettiin tyyliin kaikkien aikojen korkeimpina. Tänään ne hinnat on 10% siitä, mitä Solidium pyytää Merikannontie 3. Mutta kyseiselle yhtiölle on tarjottu aiemminkin tontin ostoa, mutta ovat pitäneet hintaa, siis sitä halpaa, hulluna. Nyt todellakin ne miettii jälleen tontin ostoa myymällä yhtiön omistamat asunnot pois. Taloyhtiössä kun vallitsee demokratia, päätös on enemmistö ja varmasti vaikea aikana jolloin tonttien hinnatkin taatusti laskevat.
Käpylässäkin varmaan mietitään ostoa, jos vain se on edes mahdollista. Toisaalta Helsingin Kaupunki on todella velkainen ja siitähän saisi helpolla uutta rahaa. Kun vielä vuokrasuhteita päättyy monessa muussakin 50-luvun kaupunginosissa. Mutta As.Oy:ssä enemmistö päättää. Paljon vanhuksia, joilla elämää jäljellä max 10v, niin turha siinä on 30v yhtiölainaa ottaa, ja enemmistö päättää.
Uusissa kämpissä näkee joskus tontin lunastushinnan olevan jopa 1000e/m2. Joten aivan halpaa sekään ei ole. Mutta muuttuuko lunastushinta suhdanteissa?
Ihmeellisin kirjoitus oma-/vuokratontti oli HS asumisen “lakimies vastaa” -palstalla. En ole samaa mieltä ja odotinkin oikaisua asiaan. Mutta niiden mielestä se ilmeisesti menee näin?
http://www.hs.fi/lakimiesvastaa/artikkeli/Oma+tontti+olikin+v%C3%A4%C3%A4r%C3%A4+tieto+josta+voi+saadakorvausta/HA20080601SI1FA03qun
Tässä on se toinen Käpylässä tällä hetkellä myynnissä oleva atelje-huoneisto, pienempi tuota toista: http://www.huoneistokeskus.fi/Aspx/Realty/RealtyDetails.aspx?RealtyID=7047401&ref=Etuovi
Tuolta Merikannontieltä juuri yksi kiinteistönvälittäjä tarjosi mulle kämppää. Kun samaan taloon oli tulossa myös putkiremontti tontin oston lisäksi niin kulut olisivat olleet melkein 2000 euroa per neliö. Eli kuka maksaa esimerkiksi 60 neliön asunnon hintaan päälle vielä 120.000 euroa muutenkin kalliilla paikalla? Aika kauan saa varmaan niitä asuntoja kaupata, tai sitten ostaja on joku joka ei osaa laskea…
@jari: Oij-joij. Tässä muuten hyvä case-esimerkki: http://www.oikotie.fi/myytavat+asunnot/kerrostalo/k%E4pyl%E4/helsinki/1850859&source=vahtipalvelu Vastike on 349 e 53 m2 kämpässä. Putkiremonttikin on tekemättä. Toisaalta myyntihinta ei ole mikään korkea tästä johtuen. Tontin vuokrasopimus on noussut varmasti hetki sitten. On nyt voimassa vuoteen 2050 saakka.
@sitruuna: Hieno tuokin! Suolainen homma… Jotkut ehkä ovat höpsöjä tai vain varakkaita.
Ja vielä erillinen vesimaksu 12.65/hlö.
Todellakin yhtiökokous on taatusti miettinyt ääneen putkiremonttia, ja silloinhan se jälleen kerran pitää ilmoittaa suunnitelluissa korjauksissa asuntoa myydessä. Vastike kun kerta ei saa nousta kohtuuttomasti ja sitä kohtuutta verrataan hoitovastikkeeseen, niin tuossa se voi jopa tuplaantua. Eli jos hoitovastike olis 160e (3.05e/m2), niin kohtuu olisi siinä tapauksessa 160-200e.
Mutta tuo tontin vuokra on kyllä julma yli 100k. Jäljellä oleva vuokrasopimus 41v on n. 4.223milj.e. Ei lypsävää lehmää kaupungin todellakaan kannata tappaa.
@jari: Kallista, kallista, kallista!
Voisin kertoa julman tarinan siitä, miten putkiremonttia ehkä on mietitty, mutta kun se on vain ilmaan heitettyjä ajatuksia niin ostohetkellä “ei isoja remontteja tulossa lähivuosina” voi muuttua puolen vuoden päästä alkavaksi putkiremontiksi…
Itse haaveilen tästä: http://www.etuovi.com/kohde/982432 ja lottovoitosta. Täydellä remontilla siitä saisi aivan unelman. Eli ei tarvittaisi kuin miljoona.
@sitruuna: Kävikös omassa asunnossasi juuri noin? Aivan kuin olisit manannut sitä joskus aikaisemmin, vai sekoitanko nyt kommentoijat keskenään?
WOW. Tuo ikkunarivistö on klassisesti sanottuna “henkeä salpaava”. Jää kyllä näillä tuloilla ja tulevilla “perinnöillä” hankkimatta.
Juu, edellisessäni. Varmaan olen sen joskus blogissakin auki kirjoittanut.
Tuosta kämpästä saisi aivan mielettömän upean remppaamalla. Se valo olohuoneessa on mahtava. Tosin tässäkin taloudessa ollaan ihan Veikkauksen varassa hankinnan suhteen… eikä eilisellä 2+1 tuloksella vielä mitään osteta.
@sitruuna: Nettipokeria, totoa, lottoa, lehtitilausten arpajaisvoittoja… Tuossa saattaisi tosin mennä oma kämppä alta ennen kuin saisi tuon toisen tilalle
Pakko nipottaa: tuo kuvan kämppä on Kisakylässä, ei Olympiakylässä. Olympiakylä on Koskelantien pohjoispuolella, ja se rakennettiin vuoden 1940 olympialaisia varten (joita ei sitten sattuneesta syystä järjestetty). Kisakylä on Koskelantien eteläpuolella, ja se taas rakennettiin vuoden 1952 olympialaisiin.
Niin, ja mitä tulee keskusteluunne tontinvuokrien korotuksista, se on valitettava tosiasia täällä Käpylässä :/ Tällä hetkellä tonttivuokramme on vajaat 6.000 euroa – ja 1.1.2016 alkaen sen kaavaillaan olevan noin 70.000 euroa. Korotukset astuvat voimaan onneksi asteittain, mutta jo ensi vuonna tonttivuokra on noin 35.000 euroa. Tämä vuokrasopimus olisi voimassa sitten vuoteen 2060. Ymmärtääkseni mahdollisuutta tontin ostoon ei edes tarjottu.
Päälle kun rykäistään vielä väistämättä edessä olevan putkiremontin kustannukset, on pian tällaisen reilun 50 neliön kaksion vastike luokkaa 400 – 500 euroa.
@Olympiakyläläinen: Kiitos täsmennyksestä!!! Nyt on asia korjattu kirjoitukseen. Yhtiövastikkeen jyrkkä nousu kuulostaa melko hurjalta.