Rrrrrrrrrakastan

Julkaistu: Heinäkuu 3, 2009 | Aiheet: Asuntoesittely | Avainsana(t): | 19 Kommentit »

Tanskalainen Bo Bedre -lehti on ehdoton suosikkini. Olen yrittänyt metsästää sitä Akateemisesta ja Stockmannin lehtiosastolta. Ei tulosta. Tietääkö joku, saako lehteä Suomesta?

Tässä on taas yksi ihana lehdessä esitelty asunto. Asunnossa polkupyörä on nostettu seinälle. Joku vastaava ratkaisu meillekin pitää keksiä. Pyöriä on nyt eteisessä neljä. Liikaa.

1

4

2

3

5

Jaa eteenpäin
  • E-mail this story to a friend!
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • del.icio.us

Samanlaisia kirjoituksia:

  1. Opiskelemaan Lappeenrantaan, mars!
  2. Kaunis koti


19 Comments on “Rrrrrrrrrakastan”

  1. 1 Jukka said at 12:32 on Heinäkuu 3rd, 2009:

    Tuo asunto on muuten Vipp-tuotteiden (siis mm. ne roska-astiat) pääsuunnittelijan kämppä. Taisi vähän aikaa sitten Dekossa olla juttua tosta.

    Ovella-nimiseltä firmalta saa seinäkoukkuja fillareille: http://www.ovella.fi/fillarikoukutjapyoratelineet. Itsellä peruskoukku käytössä. Ruma, mutta toimiva.

    Hauska idea tämäkin: http://www.cycloc.com

  2. 2 Tiina said at 12:46 on Heinäkuu 3rd, 2009:

    Sama asunto oli esiteltynä jossain kotimaisessa sisustuslehdessä viime vuonna, olen leikannut kuvat talteen leikekirjaani. :)

  3. 3 esba said at 13:05 on Heinäkuu 3rd, 2009:

    @Jukka: Tuota en tiennytkään! Dekossa se oli joku vajaa vuosi sitten. Ihana.

    Tuosta Cyclocista poustasinkin jo vajaa vuosi sitten, kun eteiseen tuli ensimmäinen pyörä http://kaksihuonettajakeittio.com/2008/09/04/pyora-seinalle/

    Jäi Cycloc hankkimatta. Mutta tuo seinäkoukku pitää tsekata. Kaverilla on eteisessä neljä pyörää myös, ja koukut on hankittu kai Biltemasta. Ihan ok näköiset ovat. Perus mustat. ”Pyöräseinästä” tulee pikkujuttu syksyllä yhteen lehteen. Poustaan sitten, kunhan se ilmestyy.

    @Tiina: Dekossa siis! Ja itselläkin taitaa olla juttu leikekirjassa. Nyt tämän blogin pitämisen myötä leikekirja on jäänyt vähälle huomiolle.

  4. 4 esba said at 13:16 on Heinäkuu 3rd, 2009:

    @Jukka: Tuo on kyllä ruma, mutta: ”Pienvarastoissa ja autotalleissa saadaan perheen pyörät yhden neliömetrin tilaan, kun koukut asennetaan eri korkeuksille 20 cm välein, sopii jopa 4 pyörää.”

    Eli siis meidän pyörät saataisiin noin oikeasti mahtumaan meidän eteiseen! Pitää mittailla, esittää ajatus vaihtoehdosta poikakaverille ja tuumailla. Kiitti! Ehdottomasti silmää miellyttävämpi ratkaisu tietty on, kun pyörä on kyljellään seinällä.

  5. 5 Funktionalisti said at 20:13 on Heinäkuu 3rd, 2009:

    Muistan kanssa tuon asunnon. Ikean muovinen keinutuoli jäi mieleen, sopii tuohon asuntoon (epäilen että huono istua).

  6. 6 esba said at 14:31 on Heinäkuu 4th, 2009:

    @Funktionalisti: Se on kyllä komia!

  7. 7 jari said at 18:25 on Heinäkuu 5th, 2009:

    Juu deko 4/09. Ja tuo Morrisonin Low Pad…, aaaahh! Tuosta tilanjakaja hapsuverhosta voi olla montaa mieltä. Hivenen turhake.

    Akateemiseen vain kysely, yrittäähän sillä olla maan monipuolisin lehtiosasto. Omani hankin Central Stationin pressbyrånista 57kr.

  8. 8 esba said at 22:42 on Heinäkuu 5th, 2009:

    @Jari: Huomasinkin tuolin, kun googlasin sen aikaisemman kommenttisi perustella. Hieno. Ja hapsuverho on omasta mielestäni ihan hauska! HKIn keskustan Akateemisessa lehteä ei ole ollut, kun olen käynyt etsimässä sitä siellä pariin otteeseen. Pitää pistää virallista mailia tai hölistä asiakaspalvelussa.

  9. 9 Katja said at 08:37 on Heinäkuu 6th, 2009:

    ihastelen noita valkoisia lamppuja tuon keittiön saarekkeen päällä!

  10. 10 MtM said at 10:21 on Heinäkuu 6th, 2009:

    mielenkiinnolla odotan, kuin ratkaiset pyörien säilytys tavan. Itsellä oli sama ongelma, mutta saatuamme tallin taloyhtiöstä, siirsin fillarit sinne.

  11. 11 esba said at 10:28 on Heinäkuu 6th, 2009:

    @Katja: Taitavat olla Artemiden Tolomeot: http://www.ambientedirect.com/en/tolomeo-sospensione-decentrata.html Kaunis klassikko!

    @MtM: Itsekin odottelen tuota ahaa-kokemusta. Nyt ei leikkaa vielä ollenkaan. En toisaalta ole jaksanut miettiä hommaa ollenkaan. Kattotaan sitten syssymmällä. Nyt on kolea kesääääääää!!! :)

  12. 12 j said at 10:02 on Heinäkuu 7th, 2009:

    bo bedre oli aikoinaan rautakirjan (lehtipiste) välityksessä. yht’äkkiä kuitenkin lopettivat lehden kokonaan suomesta. paras olisi antaa palautetta lehtipiste.fi sivujen kautta.

  13. 13 esba said at 10:09 on Heinäkuu 7th, 2009:

    @j: Kiitos paljon tiedosta! Pistän heti tiedustelun.

  14. 14 sirkku said at 11:28 on Heinäkuu 7th, 2009:

    esba-hani,

    stocka salee kyllä tilaa sulle sen bo bedren, jos käyt kyselemässä. tietty siihen tulee sitten vähän extraa hintaan. siellähän on monet ulkomaiset lehdet tilauslistalla, muttei hyllyssä.

  15. 15 esba said at 12:37 on Heinäkuu 7th, 2009:

    @sirkku: Aaaa… En mä tuollaista tiennytkään. Pistin nyt myös sen tiedustelun Lehtipisteeseen. Katsotaan, mikä vastaus on. Sitten voisi käydä Stokkalla. Heidin sanoin pus&hal.

  16. 16 Funktionalisti said at 20:36 on Heinäkuu 9th, 2009:

    Me päästään parin kuukauden sisällä muuttamaan. Sisustus on aika pitkälle mietittynä. Ehkä mä voisin luovuttaa uuden kodin fotoja sulle, voit sitten harkita onko julkaisemisen arvoisia :)

  17. 17 esba said at 21:04 on Heinäkuu 9th, 2009:

    @Funktionalisti: Hei ihan mahtavaaaaa!!!!!!!! :D !!!! Uskon, että kotinne on varmasti upea. Jeeeeeeee :D !!!! Ja onneksi olkoon – kohta se projekti palkitsee, kun kaikki on valmista ja pääsee muuttamaan sisään.

  18. 18 esba said at 21:05 on Heinäkuu 9th, 2009:

    @Funktionalisti: PS. Nuo hymiöt näyttävät nykyään ihan kamalilta irvistyksiltä (varmaan joku Wordpressin päivitys), mutta ne kuvaavat siis innostusta ;)

  19. 19 Funktionalisti said at 11:45 on Heinäkuu 10th, 2009:

    Mä palaan asiaan kun ollaan muutettu :)


Leave a Reply