Sänkykaupoilla krapulassa

Julkaistu: maaliskuu 29, 2009 | Aiheet: Makuuhuone | Avainsana(t): , | 6 Kommentit »

Kävimme eilen Ikeassa. Lihapullia ja ranskalaisia syödessä tajusin, että jompi kumpi, joko minä tai avopuolisoni, on aina krapulassa Ikea-rundilla (käydään siellä n. 4 kertaa vuodessa). Eilen oli minun vuoroni. Krapula on kamala. Jos edelliskerrasta on kulunut aikaa, sen hirvittävyys iskee lujaa. Huonon olon aiheuttivat Circuksen avajaiset. Iso paikka! Toivottavasti ravintola pysyy pystyssä näin laman alla.

Ikeassa oltiin testaamassa sänkyjä. Petiprojekti on nyt edennyt siis hieman. Parhaalta omasta mielestäni tuntui Sultan Erfjord -lateksipatja. Onko kenelläkään käytössä tällaista? Kokemuksia?

Poikakaveri lähti nyt viikon duunimatkalle San Franciscoon. Kun hän tulee takaisin, koemakaamme sängyn vielä kerran.

picture-21

multimedia-message

Huonovointisen asu koostuu poikaystävän Filippa K -neulepaidasta, kulahtaneista sekä printtitäplillä varustetuista Reebok Freestyle -tennareista. Mukavampaa komboa ei ole.

Välitön päivitys!
Patjan pitäisi saada vaihtaa sopivampaan 3 kk:n sisällä, mikäli ensimmäinen ostos ei ole hyvä. Onko kukaan vaihtanut patjaa?

picture-31

Samanlaisia kirjoituksia:

  1. Pellavalakanat, what say u?
  2. Petihommia
  3. Yksinkertainen sänky


6 Comments on “Sänkykaupoilla krapulassa”

  1. 1 Maijja said at 11:06 on maaliskuu 30th, 2009:

    Täällä kohtalotoveri, onnistuin lauantaina hankkimaan Maijjan Erikoisen eli kaksipäiväisen krapulan – jatkuu siis yhä. Eilinen meni omalla patjalla maatessa, oisin ehkä saanut sydänpysähdyksen jos oisin joutunut Ikeaan!

    Kokemusta Ikean patjoista ei löydy, mutta niitä kaipaisin koska sänkyhankinta lienee edessä. Kerrothan sitten!

  2. 2 Maria said at 15:43 on maaliskuu 30th, 2009:

    Onneksi ei ole koskaan tarvinnut mennä Ikeaan krapulassa, Ikea on muutenkin niin kova koettelemus kaikkine ihmisineen sun muineen. :)

    En ole minäkään koskaan Ikean patjoja käyttänyt. Jään odottamaan päivitystä ja vinkkejä.

  3. 3 henna said at 16:53 on maaliskuu 30th, 2009:

    Voin suositella kyseistä patjaa varsin lämpimästi, jo kaksi vuotta olen onnellisesti yöni siinä köllinyt, enkä taida mihinkään joustinpatjaan enää vaihtaa. (okei, joku mielettömän kallis hästens voisi tulla kyseeseen :) )

  4. 4 esba said at 20:06 on maaliskuu 30th, 2009:

    @Maijja: Ai kamala!!! Itselläni krapulan toisena päivänä tulee joskus kuvottava kylmä hiki, kun laittaa nukkumaan. Ällöä. Kerron varmasti, miten homma etenee.

    @Maria: Ei naurattanut joo. Bussimatkan istuin poikakaverin vieressä hiljaa. Se sai kerrankin olla kännykällään rauhassa Twittereissä, Jaikuissa sun muissa. Lisäinfoa tulossa, kun olemme tehneet jotain päätöksiä.

    @Henna: Kiitos palautteesta!!! Omasta mielestäni patja oli juuri sopivan joustava, mutta silti jämäkkä. Kokeiltiin kovuusasteeltaan puolikovaa/pehmeää patjaa. Siis mittarin keskellä olevaa. Sänkyyn ei viitsi laittaa viittä tonnia. Se on kyllä ihan selvä juttu. Siksi nuo Hestensit tai Tempurit jäävät, vaikka olisivat kuinka hyviä.

  5. 5 nora said at 11:17 on huhtikuu 1st, 2009:

    minulla ei ole juuri tuota mainitsemaasi patjaa, mutta tämä minulta löytyy: http://www.ikea.com/fi/fi/catalog/products/90073803
    eli ikean Sultan Svaneholm testivoittaja-patja!
    http://www.ikea.com/fi/fi/campaigns/mattress_test_material/patjatesti.html

    minulla on 140cm leveä runkopatja (pehmein versio) ilman jalkoja ja olen ollut äärimmäisen tyytyväinen! paras patja mikä minulla koskaan on ollut! En pysty kuin suosittelemaan. testituloksista huomaa, että ei ne överikalliit Hästensitkään nyt niin ihmeellisiä ole.

  6. 6 esba said at 18:45 on huhtikuu 1st, 2009:

    @Nora: Just tuota runkopatjaa itsekin harkitsin nimenomaisen tutkimuksen perusteella :) Tulin kuitenkin tulokseen, että haluan matalan sängyn, johon laitan patjan. Täytyy kuitenkin mennä vielä tsekkailemaan ja koemakoilemaan!


Leave a Reply