Tampereella osataan
Julkaistu: helmikuu 11, 2009 | Aiheet: Asuntoesittely | 26 Kommentit »Tampereella on myynnissä tyylikäs asunto. Asuntoa myy mainion pics, dots and stripes -blogin ystävä. Harvinaisuus: hetki sitten “tyylikkäästi” remontoidun kodin joutuisi usein laittaa uusiksi. Tässä sitä vikaa ei ole. Koko seinän mittainen kaapisto on mielestäni napakymppi. Haluan tismalleen samanlaisen omaan kotiini, sitten joskus (asunnon osto vaikuttaa tässä taloustilanteessa yhä kaukaisemmalta… nyyh). Toivottavasti tämä kämppä menee kuitenkin kaupaksi!





Samanlaisia kirjoituksia:

TÄYDELLINEN
Aivan mahtava!!!
vau, todella tyylikäs asunto, harvemmin tosiaan sattuu tällaisia kohdalle. Yleensä se on juuri niin että joku on remontoinut juuri “aivan ihanaksi” niin että koko asunto pitäisi laittaa remonttiin
Ei hitto. Tuo on ihan käsittämätön. Täydellisesti omaan makuuni ja ‘design’ -filosofiaani sopiva asunto.
Helmi.
Täydellinen.
Kaunis. Niin tasapainoinen, yksinkertainen muttei tylsä!
Nyt varmaan on oikein hyvä aika ostaa asunto siis jos työpaikka varmalla pohjalla.
@Kerttu: Totta!
@Anu: Totta!!
@Katja: Totta!!!
@Osku: Totta!!!!
@Johanna: Totta!!!!!
@Funktinalisti: Totta!!!!!! Itselläni ja siipallani on vakityöpaikat ja muutenkin ihan hyvin jalka oven välissä. Toisaalta olemme molemmat alalla, joka on herkkä suhdannevaihteluille. Ainakaan vielä ei uskalla tehdä ratkaisuja, jotka edellyttävät ison lainan hankintaa. Lisäksi juuri hetki sitten Taloussanomissa uutisoitiin, että vaikka asuntokauppa on tyssännyt kuin seinään, hintapyynnöt eivät ole laskeneet: http://www.taloussanomat.fi/asuminen/2009/02/06/ostajat-havisivat-hintapyynnot-pysyvat/20093138/139?rss=is Toisaalta voisihan nyt heittää tarjouksia, jotka ovat reilusti alle pyyntöhinnan. Nyt kuitenkaan tarjolla ei edes ole mitään kiinnostavia kohteita, ja tarjouskauppaperiaatetta käytetään yhä useammin. Mutu-tuntumani on, että tämä pitää myös hintoja koholla; markkinoilla pitkään luuhanneet kämpät siirretään tarjouskauppakohteeksi, kun kauppa ei käy.
Mielenkiintoinen asunto. Ehdottomasti ilo silmälle, uniikki, kauniisti toteutettu ja rauhan tyyssijalta vaikuttava, mutten itse tiedä, osaisinko siinä asua. Jaksaisinko aina työntää sänkyä päiväksi syrjään, ja tietokonepöydän kaappia kiinni. Vai jäisivätkö kaikki lerpalleen, vesittäen asunnon idean? Keittiö on upea ja yhtenäinen värien käyttö viehättää. Ehkä harkitsisin vakavasti jos olisin sinkku…
Kaunis!!, vaikka harmaa väri ei kuulu enää suosikkeihin. Kaapisto on huikea. Se pitäis nähdä kyllä livenä. Miten tyylikkäästi se on toteutettu ja miten kaunis on työn laatu. Kiva myös nähdä, että valurautapatterit mainitaan tyylikkäänä yksityiskohtana. En vain ymmärrä niitä, jotka haluavat peittää orggis pattereita jollain viritelmillä, oli ne sitten 50-luvulta tai vanhemmat. Niiden arvostus saisi luvan nousta.
Liesituulettimen hormiin kytkentä vähän ihmetyttää, jos hormi on sama, mikä seinällä näkyy. Eikös käryt palaa takaisin kiertoon?
Mites on funtionalisti, nuo wc:n halogeenit. Eikös hyvään valosuunnitteluun kuulu, että kasvolinjan etupuolella on katossa valo? Jos koko valaistus on toteutettu katosta. Anteeksi pieni kritiikki.
Asunnon ostosta:
Itse odottaisin vielä ainakin vuoden. Sitten kun markkinat palaavat, palaavat myös myytävät kohteet. Ja edelleen toistan, että kaikki muut hyötyvät halventuneista hinnoista, paitsi pienempään muuttavat tai kämppänsä realisoivat. Eikä kiinteistöveron nostollekaan ole perusteita. Kun nyt sitä perustellaan tonttimaan arvon nousemisena. Itseäni ei kiinnosta mitä omasta saan tai mitä yhden huoneen suurempi maksaa, vain se, kuinka paljon joudun ottamaan lisälainaa. Mitä halvempi neliöhinta, sitä pienempi väliraha. Tarjouskauppa sotii LKV:n kahta perusarvoa vastaan. Osataan määrittää oikea HINTA oikealla MYYNTIAJALLA. Nythän myyjä joutuu ehdottamaan lähtöhintaa ja siitä sitten tehdään toimeksianto ja jälleen 4,5% velattomasta on palkkio. Myyntiaika on sitten mitä on (asiakkaan vika). Ja samoin nämä uudet toimeksiannot samasta kämpästä huvittavat. Ensiesittely ja kuvat on kesältä. Talous sanomien 4% hinnanlasku vanhoissa kerrostaloneliöissä on myös pientä puppua. Onhan se 2006 valmistunutkin jo vahna. Ja taatusti nostaa tilastoa. Vahnoista kun puhutaan, pitäisi leikata jälkeen v. 2000 valmistuneet pois ja laatia vaikka niille omat tilastot.
Semmottis…
Jari:
Liesituuletin kuvassa on luultavasti aktiivihiilisuodattimella toimiva?!
Anteeksi, mistä wc-kuvasta on kysymys?
Mutta siis sivuilta. Tosin en ole mikään asiantuntija (tästä syystä meille palkattiin valaistussuunnittelija), vaikka intohimoinen hyvän valaistuksen suitsuttaja olenkin!
Ei ainakaan valoa suoraan alhaaltapäin peilin edessä
Siis vessan kuva on oikotien sivulla, johon on linkki tekstissä. Ja samoilla sivuilla mainitaan siitä hormiin liitetystä liesituulettimesta. Ajattelin että ovat vetäneet iv-putket välipohjassa hormiin nakerrettuun aukkoon??! Samassa välipohjassa kulkee myös tulo- ja menovedet. Näytössä näkisi sähkö- ja LVI-suunniltelmat. Ja myös sähköjen käyttöönottotodistuksen.
Mutta todellakaan ei olisi ensimmäinen kerta, kun näitä “inhimillisiä virheitä” olisi asunnon myynti-ilmoituksessa….:(
@Anna: En IKINÄ varmaan jaksaisi nostaa sänkyä pois tieltä kaappiin, mutta tietokonekaappiin uskon. Joskin mielestäni se pitää toteuttaa niin, että kaapin ovet voi avata selälleen ja “koko komeus” on heti siinä. Kun on leikkinyt tietokoneella, kaapin ovet pitää pystyä sulkemaan ilman mitään vaivalloisia kommervenkkejä.
@Jari: Itse olemme ensiasunnon ostajia, joten meidän ei tarvitse miettiä nykyisen kämppämme arvoa. Itseasiassa nykyinen vuokrakämppä on niin arvokas, ettei meillä olisi siihen edes varaa (neliöitä on HKI:n kantakaupungissa ihan ok määrä), ellemme ottaisi mielestämme päätöntä lainaa. Nythän nuoret aikuiset ovat olleet melko “höveleitä” lainan oton suhteen, mutta itse haluamme ensin ostaa asunnon, jonka pystymme maksamaan järkevällä aikataululla pankille takaisin ilman huikeita korkokuluja. Pääomaa on onneksi jonkin verran, ettei huimaa lainaa tarvitse ottaa.
@Funktionalisti+Jari: Funktionalisti selvität varmaankin Jarille näkemyksiäsi
Itse juuri liesituulettimia etsineenä tutustuin noihin pöydästä nouseviin malleihin, ainakin useat niistä olivat aktiivihiilisuodattimella toimivia. Itse päädyimme valaisimen näköiseen Elican (grace) malliin, joka toimii myös aktiivihiilellä (koska keittiömme on korkea, enkä halunnut valtavan pitkää putkea). Meillä testauksessa väliaikaiskämpässä hankkimamme liesituuletin ja hyvin vetää käryt. Sen tiedän että ainakin on mahdollista vetää iv-putket myös alakautta, koska mekin pohdimme tätä vaihtoehtoa.
En kiireessä katsonutkaan tekstin linkkejä. Nyt katselin kuvat ja vessan valiastuksesta sen kuvan perusteella ei paljon voi sanoa mutta aika riittämättömältä vaikuttaa…siis en ainakaan huomannut peilin ympärillä mitään valoa, pelkästään katossa halogeenit.
Bongasin tämän kämpän myös pics, dots ands stripesin sivujen kautta pari päivää sitten ja olin aivan äimänä. Heti meni kuvat “inspiraatiot”-kansioon koneella:)
Sinun blogisi bongasin siskoni kautta jo jonkin aikaa sitten mutta enpä ole tervehtimään vielä “kerennyt”. Sivuillasi tulee piipahdettua hyvinkin usein. Kiitos mahtavasta blogista
-Eemeli
no jepulis, mikäs tuossa asustaessa. ehkäpäs hitusen liialti sliipattu mun makuuni, mutta tila on kyllä hallussa, kertakaikkisen mietitysti.
mä diggailin vessan vihreitä kaakeleita. tuntuu, että vihreä puskee vauhdilla koteihin, semmoinen koivuinen. raikasta!
Jatkoa liesituulettimiin. Jos kallis hinta ei hirvitä, niin ehdoton saarreke tuuletin on Gagganau AT 400. Ja siihen vielä tuotekehityksenä kuumavastus lippaan, jotta voi unohtaa lautasten esilämmitykset ja suuret serviisit onnistuu helpommin. Kunhan Kamprad tuon plagioi, niin sitten mun rahat riittää:), enää avokeittiö puuttuu…
Saarekkeen idea snadisti vesittyy, jos 60cm liedestä pitää olla jokin suuri pömpeli. Siis suoraan silmien edessä. 90cm (liedenkorkeus)+60cm=150cm.
Meillä on pyöreä, sylinterin muotoinen pömpeli saarekkeen yläpuolella. Keittiöasentaja asensi sen tarkoituksella lieden takaosan yläpuolelle niin, että se on hitusen jopa liettä taaempana. Näin se ei ole silmillä. Pyöreään pömpeliin ei muutenkaan tuppaa lyömään päätään, ja se ei vangitse katsetta kuten ne isot T-malliset tai kolmionmalliset tuulettimet.
@Funktionalisti: Hieno liesituuletin! Melko arvokas tosin.
@Eemeli: Mukava kun kommentoit ja tulit sanomaan hei! Tervetuloa kommentoimaan myös jatkossa
Niin ja kiitos kivasta palautteesta.
@Spots: Kuvittelin, että laatat ovat harmaat. Näyttävät siltä kuvissa. Metsänvihreä on myös yksi suosikkivärini. Se joka on hieman retron vihreä, muttei kuitenkaan.
@Jari: Taas piti kääntyä Googlen puoleen. Melkoinen vempain tuo liesituuletin-mikä-lie-laiteyhdistelmä. Erittäin industrial!
@Anna: Joo, itsekin olen katsellut putkimallia sillä silmällä
Aivan ihana kämppä, vaikka itse kyllä arastelisin makuuhuoneen puutetta, laiskan itseni tuntien. Aina se sänky lojottaisi avoimena.
Voi kun nuo hinnat olisivat tuota luokkaa täällä Helsingissäkin. Vastaavasta saisi täällä helposti maksaa puolet lisää.
@Sitruuna: Ehdottomasti makuuhuone pitää olla erillään! Ovi pitää saada vedettyä kiinni, jos joku/jotkut muut jäävät kukkumaan esim. olohuoneeseen/avokeittiöön. Itsehän petaan sängyn vain, jos kylään tulee vieraita
Mutta yksiössä erittäin ihailtava ratkaisu, jos sänkyä jaksaa nostella edestakaisin. Kai tuossa joku nerokas idea on.
Jos asunto olisi tuossa kunnossa ja taloyhtiö myös ja osoite olisi etelä-HKI:ssä, niin varmasti hinta olisi 1,5 kertainen – ainakin. Nyt toisaalta asuntokauppa on tyssännyt kuin seinään. Mitään kivoja kämppiä ei tule myyntiin. Äh.
Näyttää niin kovin kliiniseltä ellen sanoisi jopa sairaalamaiselta. Juuri sellainen asunto jollaisen kuvittelisin ihmiselle joka ei oikeastaan tee yhtään mitään.
@Penetraattori: Ensinnäkin, varsin mielenkiintoinen nimimerkki. Toiseksi, tuskin kämpässä näyttää aina ihan tuolta. Myynti-ilmoituksessa asunto on varmasti parhaimmillaan. Toisaalta, jos tavaraa on vähän ja säilytystilaa paljon, järjestystä pystyy pitää helposti yllä. Kamat eivät pyöri ympäriinsä, vaan ne ovat kaapeissa. Ei kai siinä sen kummempaa.
Tästä asunnosta oli näköjään juttu uusimmassa Glorian kodissa. Hassua sinänsä, että asukkaat esittelivät kodin, jonka olivat jo myyneet.
@Mikko: Joo, huomasin saman. Ei ollut yllätys, että asunnon remontoija oli alan ammattilainen. On se niiiiiin upea. Julkaisuajat voivat varmaankin joskus olla pitkät. Teidän kotinne esittely ilmestyi aika nopeasti – oli muuten hieno juttu!
Hih. Meinasin kommentoida saman, mutta Mikko ehti ensin.
Esba: Meidän juttu tehtiin kesäkuussa ja se tuli ulos nyt syyskuussa.
@Arietta: Käytän taas lausahdusta “Great minds think alike!”