Vanhoja designhuonekaluja

Julkaistu: Joulukuu 9, 2008 | Aiheet: Makuuhuone, Olohuone, Ruokailutila | Avainsana(t): | 5 Kommentit »

Olipa mielekäs sunnuntai. Nousin aikaisin ylös ja touhusin vaikka mitä. Pääsin myös maakuntamatkalle. Kävin kaverini ja hänen siippansa kanssa Kalusteneuvoksessa ja Sopen Outletissa, jotka molemmat sijaitsevat Malmilla. Kalusteneuvokseen olen hinkunut jo pitkään. Juuri nyt siellä on myytävänä Bruno Mathssonin suunnittelemia tuoleja. Kotijoukon, sen yhden, mielestä ne näyttävät ”80-luvun pankkikonttorin tuoleilta”. Ja tämä ei kuulemma ole hyvä asia. Eli niitä ei siis hankita meille, mutta ehkä jonnekin muualle.

picture-15

picture-16

Jaa eteenpäin
  • E-mail this story to a friend!
  • Facebook
  • Twitter
  • Google Bookmarks
  • del.icio.us

Samanlaisia kirjoituksia:

  1. Askartelepaskartele Norm 69
  2. Todellinen perustuoli
  3. Valkoiset lakanat
  4. 2F-klaffituoli


5 Comments on “Vanhoja designhuonekaluja”

  1. 1 jari said at 01:53 on Joulukuu 9th, 2008:

    Kyllä aika Mathsson friikki saa olla, jos tuollaisen kotiin haluaapi. Yhtä mukava kuin jalkapuu. Kalusteneuvoksen paku on nähty kohtis usein eräällä ruotsinlaivalla. Tuntuu että haetaan kaikki Myrornat ja Sthlm stadmissiot tyhjiksi teakista ja muista jalopuista. Ja varmaan visiitit tanskaankin on arkea. Vähän niinkuin Väisänenkin..

  2. 2 esba said at 21:27 on Joulukuu 9th, 2008:

    Älä ny! Musta noi on on hienot!!! :) Ja niissä oli tosi miellyttävä istua. Mutta ei siis ikinä meille. Kuulemma… :)

  3. 3 Katja said at 22:13 on Joulukuu 10th, 2008:

    varsinkin tuo rullallinen on aika hauska :)

  4. 4 jari said at 22:45 on Joulukuu 10th, 2008:

    No on ne hilpeät, tsori. Kiva olis tietää vähän historiaa noille. Mikä on se äärettömän esteettinen kohde, joka on nuo menettänyt. Olisi vaan säästetty siellä. Tilalle on kuitenkin raahattu ikeaa. Aikoinaan Köpiksen SASsista ehdittiin myydä muutamia valaisimia, kalusteita yms., kunnes jokin friikki ymmärsi niiden arvon ja historian.

    Kyllä meilläkin on osattu. Hesperian valaisimet yms. kaupattiin, messukeskus on täynnä kikejä ja kukkapuron lasikuitua. Nekin tulee joskus myyntiin. Eräs koulu menetti domukset, nyt niitä päästellään pikkuhiljaa markkinoille, ettei hinta romahda. Näin se vaan ehkä menee.

    Meillekin on tietyt julkituolit kielletty. Esim. Nietos, K-chair, Low pad=mun rakkaus, Artekin suuret,…. Siispä olemme ilman!

  5. 5 esba said at 10:32 on Joulukuu 11th, 2008:

    Hilpeä on hyvä sana kuvaamaan. Vähän kuin rutatut Barbapapat!

    Noin se menee. Etenkin siis se, että kaikkea ei voi saada, kun maut eivät mene yksiin. Senkin vielä siedän, mutta johtoja ja piuhoja en oikein sulata. Niitä on meillä kilometritolkulla! Äjiä on nörtti.

    Tuumasin, että olisin ostanut meille joululahjaksi MultiPot-laturiparkin, mutta ehkä se on vain yksi elektroniikkavempain lisää talouteen. Jää vielä tuumausasteelle!


Leave a Reply