BB-talon look ja OpenHouseHelsinki
Julkaistu: Syyskuu 4, 2008 | Aiheet: Tapahtumat | Avaisana(t): Loft | 2 Kommentit »Pakko se on tunnustaa. Olen katsonut Big Brotheria nyt neljä kertaa, vaikka vannotin shokkiavausjakson jälkeen lopettavani ohjelman seuraamisen. BB-talon sisustus on tänä vuonna hämmentävä. Edellisvuoden tuttu, turvallinen ja toisaalta turhauttava Sedu Koskinen -look (LUX, Onnela, Studio 51) on vaihtunut pastelli-inhotteluun. Tai ehkä en vain itse ymmärrä hailakan lilojen lattioiden hienoutta. Herkun Smeg-retrojääkaapin ottaisin kuitenkin kotiini koska tahansa. Myös piha-alueen sauna- ja porreammeosasto on napakymppi, ainakin katsojalukujen ja lööppiotsikoiden määrän valossa: se on villinnyt asukkaita bilettämään lähes estoitta.
Tirkistelytarpeitaan voi tyydyttää myös Helsinki Design Weekin aikana 2.10.2008 järjestetyllä ilmaisella OpenHouseHelsinki-kaupunkitapahtumalla. Se avaa ovet paikkoihin, joihin ei tavallisesti pääse. Järjestäjät lupaavat opastettuja kierroksia kiinnostaviin rakennuksiin, sisätiloihin, kaupunkikohteisiin sekä uusiin ja vanhoihin arkkitehtuurikohteisiin. Haluaisitko tutustua esimerkiski Viikin jätevedenpuhdistamoon (kyllä), vanhaan satamavarastoon (miksei) tai Asunto Oy Helsinki Tilan Loft-asuntoihin (kyllä, kyllä, kyllä!)?
Samanlaisia kirjoituksia:











[...] Voi iso rähmä. Asunto Oy Helsingin Tila loisti vain hetken loft-asumisen majakkana Suomessa. Vasta lokakuussa vierailin kohteessa OpenHouseHelsinki-tapahtumassa. Kuinkas sitten [...]
[...] talo näyttää viime vuoden tupaan verrattuna ihan passelilta. Iso U-keittiö on hauska, eikä tuo oranssi värikään ole paha. Tuolit ovat [...]